Literaki, scrabble – zdobywanie punktów

Istnieje kilka rodzajów zdobywania punktów, a sama punktacja danej litery jest inna. Jeśli znajdujemy się na polu, gdzie można zdobyć podwójną premię literową lub słowną, to warto zaryzykować. Oczywiście nie zawsze uda nam się ułożyć dwie litery lub dwa słowa, ale pokusa w postaci sporej ilości punktów zazwyczaj prze nas ku takiemu rozwiązaniu.

scrabble

literaki

Każdy gracz powinien mieć swoją kartkę ze swoją własną punktacją i punktować nie tylko swoje ruchy, ale przede wszystkim ruchy przeciwników. Nie zapominajmy o tym, że Scrabble i Literaki, podobnie jak inne gry wymagają umiejętności biegłego liczenia. Wystarczy popełnić jeden błąd w obliczeniach i całą grę trzeba zaczynać od nowa.

To zdarza się niezwykle rzadko, przez co gracze o takiej ewentualności zapominają. My uważamy, że warto pamiętać o najdrobniejszych detalach, bo gra jest tego warta.

Wiadomo, że zdobywanie punktów to jedno, ale można też w łatwy sposób je stracić. Wszystkie ruchy powinny być przemyślane i przypominamy – czas jest w przypadku tej gry najlepszym przyjacielem lub najgorszym doradcą.

Pośpiech nie jest wskazany, bo nawet jak zdobędziemy na początku gry więcej punktów, to przecież w wyniku błędnych kalkulacji możemy je później stracić. Nowicjusze zazwyczaj nastawiają się na szybką rozgrywkę, gdyż radość ze zwycięstwa jest tego „warta”. Pamiętajmy o braku pośpiechu.

Na koniec warto przypomnieć sobie punktację, dlatego zachęcamy do dokładnego przeczytania akapitu powyżej. Nie powinno się nastawiać na litery punktowane najwyżej, gdyż zazwyczaj występują one na planszy bardzo rzadko.

Czasem poszukując dobrego słowa warto skorzystać ze słownika języka polskiego. Literaki, czy scrabble jest wtedy dużo łatwiej wygrywać.

 Pomocne też okazują się strony do “produkcji” anagramów. Strony takie pozwalają ma układanie słów z liter których dysponujemy. W zasadzie przeciwnicy nie mają szans. Ale Pamiętajcie! Oni też mogą wykorzystywać słownik, anagramatory. Np wcześniej wspomniane poocoo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *