Układanie słów z liter

Najważniejszym elementem tej gry jest oczywiście układanie liter tak, by powstało z nich słowo.

Następnie z tego słowa tworzymy być może anagram i zdobywamy więcej punktów. Układanie liter wbrew pozorom nie jest takie łatwe, ponieważ plansza oferuje nam bardzo duże możliwości.

Ułożenie jednej kostki z literą wiąże się z odpowiedzialnością za kilka słów, ponieważ gra występuje w formacie krzyżówki. Aby przygotować się do tej gry, należy rozwiązać kilka krzyżówek, gdzie ich autor celowo nie korzystał z cyfr do wskazania miejsca docelowego wpisywanego wyrazu. Proces układania liter to także moment na blef oraz tworzenie anagramu. Musimy liczyć się z tym, że nasz przeciwnik może celowo zmieniać znaczenie wcześniej sugerowanego słowa poprzez celowe wstawianie bezsensownych liter.

Co do dopuszczalności słów warto skorzystać ze słowników. Polecam artykuł:

Taka taktyka sprawdza się prawie zawsze, ale to nie oznacza, że blefujący może czuć się bezpiecznie. Zazwyczaj blef występuje wtedy, gdy przeciwnik czuje się zagrożony. Odpowiedzią na blef powinien być kontra-blef. Należy znać umiar w blefowaniu, ponieważ gra może się przerodzić w bitwę na bezsensowne słowa.

Ile trwa ułożenie całej planszy liter? Zazwyczaj gra mieści się czasowo w 60 minutach. W zależności od liczby graczy czas ten będzie się zmieniał. Amatorzy powinni mieć na uwadze to, że grając z bardziej doświadczonymi będą zdziwieni ich szybkimi reakcjami. Nie należy się spieszyć, a dokładnie układać swoje litery.

W trakcie gry należy mieć przy sobie wydrukowaną punktację za daną literę, choć zazwyczaj z boku planszy punktacja jest dokładnie wyjaśniona.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *